Anna Kurek, absolventka oboru Business Analytics na renomované britské univerzitě Imperial College London, vypráví o svém studiu v zahraničí.
Proč ses rozhodla studovat v zahraničí?
Vždy jsem snila o studiu v zahraničí. Zajímaly mě různé vzdělávací systémy v cizích zemích, četla jsem mnoho článků o prestižních zahraničních univerzitách. Od dětství jsem byla velmi zainteresovaná vědou, zvláště matematikou, fyzikou a informatikou. V Polsku jsem zahájila bakalářské studium na Hornicko-hutnické akademii v Krakově a byla jsem s ním poměrně spokojená, ale když jsem se dozvěděla o stipendiích, která uděluje nadace Maspex a o pomoci při aplikaci na zahraniční univerzity, okamžitě jsem věděla, že to mi pomůže splnit mé sny o studiu na nejlepších univerzitách na světě. Velkou výhodou studia na špičkových univerzitách je fakt, že všichni studenti jsou velmi zapálení do studia, atmosféra pro učení je velmi povzbuzující – studenti si navzájem hodně pomáhají a také vyučující nabízejí hodně pomoci. V takových podmínkách je učení mnohem snazší a příjemnější a za kratší dobu se člověk může hodně naučit. Navíc je mnohem snazší najít dobře placenou práci po takovém studiu, protože téměř všechny firmy tyto univerzity znají a vědí, že studenti z těchto škol jsou velmi chytří a pracovití.
Jaké byly největší výzvy, se kterými ses setkala na začátku studia?
Studium, na které jsem se rozhodla přihlásit a na které jsem byla přijata, je Business Analytics na Imperial College London. Myslím, že největšími obtížemi, které mě potkaly, byly spojené se specifickými moduly, které jsem si vybrala během studia, mezi jinými pokročilé strojové učení nebo ekonometrii. Úroveň těchto předmětů byla velmi vysoká a bylo těžké během krátké doby prostudovat celý požadovaný materiál. Myslím, že v budoucnu, aby se předešlo těmto problémům, je dobré se předem trochu připravit na hodiny a mít už nějaký kontext k pokročilejším tématům, která se na těchto modulech vyučují.iej do zajęć i mieć już jakiś kontekst do bardziej zaawansowanych tematów, jakie są wykładane na takich modułach.
Jaké byly největší výhody studia v zahraničí?
Výhod studia v zahraničí je mnoho. Za prvé, člověk absolvuje velmi prestižní školu, kterou uznávají zaměstnavatelé, což přináší velké výhody při hledání dobře placené práce hned po škole. Další výhodou je fakt, že všichni studenti jsou nadšenci daného tématu, takže prostředí pro učení je velmi povzbuzující. Velmi pozitivním a zajímavým aspektem je také to, že studenti pocházejí z různých zemí, takže se člověk může opravdu hodně dozvědět o různých kulturách po celém světě, navázat mezinárodní přátelství a po studiích cestovat nebo navštěvovat rodné země našich nových přátel.
Jak vypadala aplikace a přijetí na zahraniční univerzitu?
Proces aplikace na studium ve Velké Británii začíná velmi brzy, takže se můžete přihlásit i rok před zahájením daného akademického roku. Je vyžadován certifikát znalosti anglického jazyka na pokročilé úrovni (IELTS, TOEFL, atd.). Dalším důležitým dokumentem je tzv. „Personal Statement“, kde odůvodňujeme, proč jsme nejlepším kandidátem na toto studium a jak nám pomůže v další kariéře. K tomu jsou vyžadovány dvě reference – od předchozích vyučujících nebo zaměstnavatelů. Je také vyžadován přepis ze studia bakalářského/inženýrského a minimální hodnocení z těchto studií – obvykle 4,5/5 (některé obory přijímají o něco nižší známky). Na mnoho oborů je kandidát také pozván k telefonickému pohovoru, kde mu jsou kladeny různé technické i netechnické otázky. Celý tento proces trvá několik měsíců.
Jaké byly rozdíly mezi vzdělávacím systémem v zahraničí a v Polsku?
Nejvýraznějším rozdílem bylo zapojení studentů. Většina platí školné z vlastních prostředků, takže se opravdu věnují studiu a chtějí z něj získat co nejvíce. Během studia se dostává hodně pomoci od doktorandů a profesorů. V závislosti na univerzitě je rok rozdělen do 3-4 několikaměsíčních období (na rozdíl od standardních dvou semestrů na polských univerzitách). Studenti jsou také velmi zapojeni do mimoškolních aktivit, téměř každý patří do nějakého univerzitního klubu – ať už vědeckého, sportovního, kulturního nebo prostě zájmového.
Jak probíhala tvoje kariérní cesta? Co děláš dnes?
Hned po studiích jsem našla práci v Londýně ve firmě zabývající se financemi, kde jsem pracovala asi 4 roky. Dnes, už více než rok, pracuji jako softwarová inženýrka ve velké finanční instituci v Londýně. Dokončení studia na Imperial College London bylo určitě klíčové k získání obou těchto pozic. Mnoho věcí, které jsem se naučila na studiu, používám v práci každý den – mezi jinými analýzu dat a finanční znalosti. Zaměstnavatelé v Británii rádi přijímají absolventy Imperial College, protože vědí, že studenti z této školy jsou velmi zapálení.
Máš nějaké rady pro někoho, kdo by také chtěl studovat v zahraničí?
Přihlas se! Studovat s tak zapálenými lidmi, kteří si navzájem pomáhají, je úžasný zážitek. Také kontakt s mnoha kulturami z celého světa je opravdu neocenitelný. Otevírá to oči světu. Klíčovým aspektem k přijetí na vysněnou univerzitu je určitě dobrý průměr z bakalářského studia a dobře napsaný Personal Statement, s jehož psaním velmi pomáhají spolupracovníci nadace Maspex. Velmi důležité je také ukázat se jako osoba zapojená do nějakého koníčku – ať už sportovního nebo vědeckého. Jakékoliv další projekty nebo dobrovolnictví mají také velmi pozitivní vliv na přihlášku na zahraniční studium.