Анна Курек, възпитаничка на специалността Business Analytics в престижния британски университет Imperial College of London, разказва за своето обучение в чужбина.
Защо реши да учиш в чужбина?
Винаги съм мечтала да уча в чужбина. Интересуваха ме различните образователни системи на чуждите страни и четях много статии за престижни чуждестранни университети. От детство бях много заинтересована от науката, особено от математиката, физиката и информатиката. В Полша започнах инженерни науки в Минно-металургичната академия в Краков и бях доста доволна от тях, но когато научих за стипендиите, предоставяни от Фондация Maspex, и за помощта при кандидатстване в чуждестранни университети, веднага разбрах, че това ще ми помогне да осъществя мечтата си да уча в най-добрите университети в света. Голямо предимство на обучението в топ университетите е фактът, че всички студенти са много ангажирани в учебния процес, атмосферата за учене е много стимулираща – студентите си помагат много един на друг, а също така и преподавателите предлагат много помощ. В такива условия усвояването на знания наистина става много по-лесно и приятно, и за по-кратко време определено може да се научи много. Освен това е много по-лесно да се намери добре платена работа след такова обучение, защото почти всички компании разпознават тези университети и знаят, че техните възпитаници са много умни и трудолюбиви.
Какви бяха най-големите предизвикателства, с които се сблъска, когато започна да учиш?
Обучението, на което реших да кандидатствам и на което бях приета, беше Business Analytics в Imperial College в Лондон. Мисля, че най-големите трудности, с които се сблъсках, бяха свързани със специфичните модули, които избрах по време на обучението, включително напреднало машинно обучение и иконометрия. Нивото на тези занятия беше много високо и беше трудно да се изучи целият необходим материал за кратко време. Мисля, че в бъдеще, за да се избегнат подобни проблеми, винаги е добре да се подготвим малко предварително за занятията и да имаме контекст за по-напредналите теми, които се преподават в такива модули.
Какви са най-големите предимства на обучението в чужбина?
Предимствата на обучението в чужбина са много. Първо, завършва се много престижен университет, който е разпознаван от работодателите, което дава големи предимства при намирането на добре платена работа веднага след университета. Друго предимство е фактът, че всички студенти са страстни по дадената тема, така че средата за учене е много стимулираща. Много положителен и интересен аспект е също фактът, че студентите идват от различни страни, така че наистина може да се научи много за различните култури по целия свят, да се създадат международни приятелства и след обучението да се пътува или да се посещават родните страни на нашите нови приятели.
Как протече процесът на кандидатстване и приемане в чуждестранен университет?
Процесът на кандидатстване за обучение в Обединеното кралство започва много рано, така че може да се кандидатства дори година преди началото на академичната година. Изисква се сертификат за владеене на английски език на напреднало ниво (IELTS, TOEFL и т.н.). Друг важен документ е така нареченият „Personal Statement“, където обясняваме защо сме най-добрият кандидат за това обучение и как то ще ни помогне в бъдещата кариера. Изискват се също две препоръки – от предишни преподаватели или работодатели. Необходим е също академичен транскрипт от бакалавърските/инженерните студии и минимална оценка от тези студии – обикновено 4.5/5 (някои специалности приемат малко по-ниски оценки). За много специалности кандидатът също е поканен на интервю по телефон или видео, където му се задават различни технически и нетехнически въпроси. Целият този процес трае няколко месеца.
Какви бяха разликите между образователната система в чужбина и тази в Полша?
Най-забележимата разлика беше ангажираността на студентите. Повечето плащат за обучението си от собствени средства, така че наистина се стараят да учат и да извлекат максималното от обучението. По време на обучението се получава много помощ от докторанти и професори. В зависимост от университета, годината е разделена на 3-4 няколкомесечни периода (за разлика от стандартните два семестъра в полските университети). Студентите също са много ангажирани в извънкласни дейности, почти всеки членува в някой университетски клуб – научен, спортен, културен или просто хоби клуб.
Как се разви кариерата ти? Какво правиш днес?
Веднага след обучението си намерих работа в Лондон във финансова компания, където работих около 4 години. В момента, от повече от година, работя като софтуерен инженер в голяма финансова институция в Лондон. Завършването на Imperial College of London определено беше ключово за получаването на двете тези позиции. Много от нещата, които научих по време на обучението, използвам ежедневно в работата си – включително анализ на данни и финансови знания. Работодателите с удоволствие наемат в Обединеното кралство възпитаници на Imperial, защото знаят, че студентите от този университет са много ангажирани.
Имаш ли съвети за тези, които също искат да учат в чужбина?
Кандидатствайте! Обучението с толкова ангажирани хора, които си помагат взаимно, е чудесно преживяване. Също така контактът с много култури от цял свят е наистина неописуем. Това отваря очите за света. Ключов аспект за приемането в мечтания университет е добрата средна оценка от бакалавърските студии, както и добре написан Personal Statement, в който хората, работещи с Фондация Maspex, оказват голяма помощ. Много важен аспект е също да се покажете като ангажирана личност с хоби – било то спортно или научно. Всякакви допълнителни проекти или доброволчески дейности също имат много положителен ефект върху кандидатурата за обучение в чужбина.